Juhoafrický variant COVID-19

Nový typ koronavírusu ( známy ako B.1.351), ktorý prvýkrát identifikovali v Južnej Afrike, je oproti predošlým mutáciám oveľa nákazlivejší. Oznámili to tamojší experti, ktorých citovala agentúra AFP. Jedným z týchto expertov je aj epidemiológ Salim Abdool Karim, ktorý spolupredsedá vedeckému výboru juhoafrického ministerstva zdravotníctva. Práve on uviedol, že nový variant je v prepočte nákazlivejší až o 50%, ničím však nenaznačil  ťažší priebeh oproti bežnému typu  koronavírusu. Jednosmerná ochrana respirátora, však na zvládnutie pandemickej situácie stačiť nebude.

Situácia v Anglicku

Britské zdravotnícke úrady v pondelok oznámili, že rozšíria testovacie kapacity v ôsmich oblastiach, kde za posledný týždeň zaznamenali 11 prípadov nákazy tzv. juhoafrickým variantom koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP.

Vedci sa viac než tzv. britského variantu nového koronavírusu (známeho ako B.1.1.7) obávajú práve juhoafrického. Dôvodom je, že tento variant je možno rezistentný voči niektorému z účinkov protilátok produkovaných súčasnými vakcínami alebo liečbe syntetickými protilátkami.

Mníchov o situácii v Česku a Rakúsku

Generálny tajomník CSU Markus Blume pre nemecké média vyhlásil, že Česko a Rakúsko aktuálnym uvoľňovaním ohrozujú zlepšujúcu sa pandemickú situáciu v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

,, Ak sú Česko a Tirolsko oblasťami, kde sa vyskytujú mutácie koronavírusu, treba to zistiť a uzavrieť hranice.“

Markus Blume  skritizoval Rakúsko po tom, čo pristúpilo k zmierňovaniu opatrení napriek stále pretrvávajúcim vysokým číslam infikovaných a hrozbe v podobe britskej a juhoafrickej mutácie. Rakúska vláda začala v pondelok uvoľňovať obmedzenia zavedené v rámci tretieho lockdownu, a za prísnych hygienických pravidiel znovu otvorili školy, múzeá, či obchody. Blume pre noviny Münchner Merkur povedal: "Teraz je nutné rýchlo konať - keď sa u nás rozšíri mutácia (juhoafrického vírusu), potom už bude neskoro." Reagoval tak na aktuálny výskyt Juhoafrického koronavírusu v oblasti údolia INN v Tirolsku ležiaceho blízko hraníc s Bavorskom. Taktiež varoval, že tento variant napáda imunitný systém "oveľa agresívnejšie" než tzv. britská mutácia vírusu.

Situácia v Česku

Výskyt SARS-CoV-2 na území Českej republiky potvrdili už v šiestich krajoch. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na Štátny zdravotnícky ústav.

Minister zdravotníctva ČR Ján Blatný vo štvrtok konštatoval, že opatrenia ktoré sa zaviedli  v snahe zastaviť šírenie koronavírusu, prestali fungovať. Ako hlavný dôvod vidí vysoko infekčné mutácie koronavírusu. Dôvera v štány aparát a predstaviteľov štátu trvalo klesá. Minimálne polovica ľudí si myslí, že spôsob akým vláda prerozdeľuje vakcíny proti koronavírusu nie je správny. Zvyšným prekážajú škandály okolo prednostného očkovania ľudí, ktorí na to nemajú právo. Česká vláda neprijala na zasadnutí v pondelok žiadne ďalšie opatrenia v boji s novým typom koronavírusu, avizovala však, že požiada poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní - teda do 16. marca.

Nezakrývajme oči pred aktuálnou situáciou

Situácia sa mení každým dňom, hranice sa otvárajú, zatvárajú a my nevieme ako sa bude  vyvíjať ďalej. Musíme sa preto aj naďalej starať o svoje zdravie a nepodceňovať nové mutácie. Na ochranu zdravia je ideálne rúško s filtrom, ktoré spätne neprepúšťa častice baktérií, vírusov alebo iných nečistôt. Je veľmi dôležité, aby sa ľudia chránili aj navzájom a preto je nosenie respirátorov nedostatočné. V našej ponuke nájdete kvalitné rúška z netkanej textílie s 3 vrstvami, ktoré disponujú filtrom s ďalšími piatimi vrstvami kvality FFP2. Navyše si viete rúško ergonomicky prispôsobiť vašej tvári aj ušiam aby vás vďaka priľnavosti dokonale chránilo. Najväčšou výhodou je však ich ekologickosť a znovu použiteľnosť. Nemusíte ich vyhadzovať, stačí ich jednoducho oprať a vydržia vám aj celý rok.
slovenčina sk