Druhá vlna? nestresujme, naučme sa s vírusom žiť

Nový korona vírus COVID-19 a druhá vlna

Svet hlási rekordné počty novo infikovaných pacientov na nový koronavírus, COVID-19. V dnešnom článku sme sa zamerali, prečo počet nakazených pacientov neustále stúpa a čo môžeme urobiť preto, aby sme skutočne nie len druhú vlnu ale aj ďalšie vlny dostali pod kontrolou a zbytočne nepanikárili.

Počet nakazených ľudí, ktorých ku dnešnému dňu celosvetovo evidujeme je cez 13.000.000. Keďže prvýkrát sa vírus objavil už v decembri minulého roka a prvé dáta o jeho šírení máme k dispozícii už od januára tohto roka, vieme predikovať správanie vírusu a jeho ďalší vývoj a šírenie. Podľa aktuálnych odhadov tu vírus s nami bude minimálne ďalších niekoľko rokov, sám len tak nevymizne, nakoľko je už enormne rozšírený do všetkých kútov sveta a neovplyvňuje to ani teplo či zima a len čas ukáže, ako zmutuje a či sa oslabí, alebo práve naopak.

Samotné šírenie vírusu ovplyvňuje najviac správanie ľudí. Preto máme práve my vo vlastných rukách to, ako svet bude vyzerať, ako sa budú ľudia správať. Záleží to všetko od nás a nášho zodpovedného prístupu.

Prečo hovoríme, že pôjde o niekoľko vĺn? Vírus je vo svete už tak rozšírený, že sa šíri komunitne a vždy, keď nerešpektujeme odporúčania epidemiológov, aj nekontrolovane. Skrz globalizáciu nevieme žiaden štát či územie úplne a dlhodobo izolovať, preto jednotlivé vlny budú predstavovať  a kopírovať správanie ľudí. Ak sa ľudia budú správať zodpovedne, krivka novo evidovaných prípadov bude klesať.

Nehovoríme, aby sme teraz boli doma a všetci izolovaní. Práve naopak. Čím skôr si osvojíme fakt, že vírus tu je, nebudeme ho podceňovať, tým skôr sa s ním naučíme žiť a podľa toho sa aj správať.

Cestujme, dovolenkujme. Musíme byť ako komunita ako celok zodpovedná a zabrániť ďalšiemu šíreniu nosením ochranných pomôcok a maximálnym dodržiavaním hygienických odporúčaní.

slovenčina sk