Budú ochranné rúška potrebné aj po zaočkovaní?

Vakcíny proti koronavírusu dorazili na Slovensko koncom minulého roka. Aby bolo očkovanie účinné, zaočkovať by sa malo 65 percent populácie. Slovensko tak prijalo stratégiu postupného očkovania v štyroch vlnách, ktorá prebehne postupne na základe prioritizácie. Ako prvé budú zaočkované osoby v prvej línii, teda zdravotníci, vojaci, policajti a hasiči, ktorí prichádzajú do kontaktu s rizikovými osobami a taktiež ľudia, bez ktorých by chod krajiny nemohol fungovať. V druhej vlne budú očkované osoby nad 65 rokov, onkologickí pacienti a pacienti s chronickými chorobami. Následne v tretej vlne budú očkované osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti a učitelia. V poslednej vlne budú zaočkované osoby nad 18 rokov, ktoré prejavia o vakcináciu záujem. 

„Mnoho ľudí si myslí, že keď sa zaočkujú, už nebudú musieť nosiť rúška.“ Uviedol Michal Tal, imunológ zo Stanfordskej univerzity pre New York Times. Dôvodom dodržiavania opatrení aj po zaočkovaní je niekoľko. Očkovanie vyžaduje dve dávky vakcíny, medzi ktorými je rozostup tri až štyri týždne. Účinok očkovania spravidla nie je okamžitý a tak organizmu trvá niekoľko týždňov, kým si vytvorí imunitu na potrebnú úroveň ochrany. Štúdie Pfizer a Moderna sledovali koľko očkovaných ľudí ochorelo na Covid-19. Stále však nie je jasné, či sa obmedzí aj šírenie koronavírusu. Ak budú očkovaní ľudia tichým šíriteľom vírusu, môžu ho udržať v obehu vo svojich komunitách, čím budú neočkovaní ľudia v ohrození. To je dôvod, prečo aj naďalej budeme musieť využívať ochranné rúška na tvár.    


Kvôli zabráneniu šírenia koronavírusu sa rúško stalo súčasťou nášho každodenného života a je viac ako pravdepodobné, že nás ochranné rúška budú sprevádzať ešte nejaký ten čas. V súčasnosti na trhu nájdete naozaj pestrú škálu rúšok, či už bavlnené rúška, rúška s filtrom alebo jednorazové rúška, ktorých úlohou je ochrana seba i svojho okolia.


Rúška na tvár s filtrom zachytávajú viac ako 95% nečistôt, vírusov, baktérií ale i častíc prachu, peľu a smogu. Ventil z vnútra rúška je prekrytý 5 vrstvovou filtračnou membránovou vložkou a tak filter v našich maskách spätne neprepúšťa látky do okolia. Naše MeWe rúška môžete opakovane prať a využívať, čím nevytvárate odpad a nezaťažujete našu Zem. Rúška taktiež poskytujú nielen extra ochranu, ale aj pohodlné nosenie s prispôsobiteľným viazaním okolo uší. Zdravie je to najdôležitejšie čo máme a preto by sme si ho mali chrániť. 

Ak vám ešte chýbajú kvalitné rúška, môžete si ich objednať v akciovej ponuke TU.

slovenčina sk