Ako svet zvláda druhú vlnu COVID-19 a aké opatrenia prijímajú štáty?

Opatrenia proti šíreniu nákazy COVID-19

Rok 2020 sa od začiatku točí okolo nového korona vírusu a  s určitosťou tomu tak bude minimálne do konca tohto roka. COVID-19 negatívne ovplyvnil životy ľudí na všetkých kontinentoch a vyvolal tak v nás ostražitosť, ako sa situácia ďalej bude vyvíjať. Už niekoľko mesiacov je témou číslo 1 v televíznych novinách. Fakt je ten, že ani po 7 mesiacoch, čo majú vedci data ku COVID-19 k dispozícii nie je jasné, kedy sa táto celosvetová pandémia skončí a kedy sa vrátime k nášmu bežnému životu. Už teraz však vieme povedať, že jednoduchý ani rýchly návrat to nebude, a že svet sa razantne zmení.

Pandémia stále nedosiahla vrchol svojej prvej vlny, no napriek tomu už sa v niektorých štátoch objavujú nové ohniská nákazy a začína sa formovať druhá vlna šírenia nákazy. Ako je to možné? Ak sa pýtate, prečo to tak celé dlho trvá, odpoveď je jednoduchá. ZODPOVEDNOSŤ, resp. nezodpovednosť kompetentných, ktorí verejne zľahčovali, čo tento vírus dokáže.

Boris Johnson, premiér Veľkej Británie, najskôr odmietal prijímať akékoľvek prísne opatrenia, nakoľko tému COVID-19 nadľahčoval. Podobne tomu pristupoval aj brazílsky prezident. Ich správanie sa zmenilo momentom, keď sa vírusom sami nakazili a pochopili, že nejde len o bežnú chrípku. Napriek tomu už bolo neskoro a Veľká Británia patrí k najťažšie postihnutým štátom Európy a Brazília dokonca sveta. Podobné odmietanie sme do minulého týždňa videli aj u amerického prezidenta Donalna Trumpu, ktorý sa až po 5 mesiacoch od vypuknutia pandémie objavil na verejnosti s ochranných rúškom na tvári a prezentoval to ako znak nacionalizmu. Pravdepodobne, táto razantná zmena postoju súvisí s nezvládaním tamojšej situácia a blížiacim sa termínom volieb.

Toto nezodpovedné správanie politikov poznačilo vývoj pandémie v celom svete a minimalizovalo želaný efekt, kedy sme uzatvorením hraníc chceli vírus úplne vymazať. Dosiahli sme síce čiastočné spomalenie šírenia vírusu, ale takmer si väčšina štátov úplne zlikvidovala ekonomiku.

Pri nástupe druhej vlny v jednotlivých štátoch už vidíme, čo funguje a ako je potrebné k opatreniam zodpovedne pristupovať. Opatrenia sa zavádzajú lokálne a to najjednoduchšie, čo mohlo byť, aby sme len minimálne obmedzili naše fungovanie, začali sa opäť nosiť ochranné rúška na tvár. Štáty vyžadujú v niektorých prípadoch negatívne testy na COVID-19 pri vstupe do krajiny, napríklad Čína či Rakúsko, alebo monitoruje sa pohyb osôb, ktoré sa dostali do styku s chorými, napríklad Čína, Južná Korea či niektoré európske štáty.

slovenčina sk