Ako postupuje Nórsko, vzor pri boji s COVID-19, pri druhej vlne?

Obligatory face mask in Norway as response to second wave of COVID-19

 

Napriek tomu, že Nórsko v boji s COVID-19 si vedie od začiatku pandémie veľmi dobre, ohlásila vláda Erny Solberg’s zintenzívnenie preventívnych opatrení po tom, čo sa začali po desiatkach mesiace od vypuknutia pandémie objavovať nové prípady.

Nórska vláda zakázala napríklad organizovanie opatrení s počtom ľudí viac ako 200 aby tak predišla nekontrolovanému komunitnému šíreniu.

Ďalej, veľmi sílne opatrenie namierené na nočný život, predovšetkým mladých ľudí prišiel po tom, čo sa diskotéky stali ohniskami šírenia nákazy nového koronavíru. Erna Solberd sa pre média vyjadrila, že „ konzumácia alkoholu ovplyvňuje to, ako sa správate“. Čo je samozrejme pravda a pri jeho zvýšenej konzumácii ide zodpovedné odriekanie si osobného kontaktu len ťažko.

Ďalej Nórsko vyzýva svojich občanov aby zbytočne necestovali do zahraničia pokiaľ to nie je nevyhnutné a takisto všetkým tým, ktorý prichádzajú z tzv. červených krajín (pozn. krajín, ktoré nórska vláda zaradila do červenej zóny vzhľadom na to, ako zvládajú vývoj pandémie) povinnosť nosiť ochranné masky na tvár. Pravdepodobne len otázka dní, kedy sa táto povinnosť nosiť ochranné rúško zavedie celoplošne na celé územie Nórska, aby sa šírenie COVID-19 úplne eliminovalo.

slovenčina sk