Ideme správnym smerom. Hovoria to aj čísla, našou vakcínou je ostražitosť a pripravenosť

Posledný týždeň vidíme pokles počtu nakazených s novým koronavírusom COVID-19  predovšetkým u nás, zatiaľ čo v Európe čísla rastú. Tento vývoj nám umožňuje urýchliť návrat do tzv. nového normálnu a žiť čím skôr bežným a zaužívaným spôsobom. Bude všetko ako pred vypuknutím pandémie?

To asi nie, nakoľko stále platí, že pokiaľ nebude vakcína proti COVID-19 v distribúcii (pozn. i keď dňa 09.11.2020 spoločnosť Pfizer oznámilo úspešnosť nimi vyvíjanej vakcíny až na úrovni 90% pri takmer 43.000 testoch) musíme sa riadiť tým, čo vieme ovplyvniť sami. a to je ostražitosť, byť neustále v pozore a sledovať vývoj u nás i v našom okolí a podľa toho konkrétne reagovať, Druhou našou zbraňou je pripravenosť. Mať k dispozícií ochranné prostriedky ako rúška na tvár, či dezinfekčné prostriedky. Rúška sa stali našim novým módnym doplnkom, na čo zareagovali aj výrobcovia rúšok a dnes si viete vybrať skutočne z veľkej ponuky farebných rúšok, v rôznych cenách, od jednorázových až po viac použiteľné, napríklad tie značky MeWe, ktoré sú ekologické, účinné, pratelné.

Hovoriť o víťazstve a porazení korona krízy u nás je veľmi predčasné. Nasvedčujú tomu najmä 2 aspekty.

Prvým je, že aktuálnym epicentrom nákazy je Európa, nehovoriac o USA, kde je na nástupe už 3. vlna s dennými prírastkami viac ako 100.000 pozitívne testovaných.

To, že sa pomaly začnú uvoľňovať opatrenia je určite pozitívna správa predovšetkým pre návrat k bežnému životu. Avšak aby sme sa netešili predčasne, je potrebné byť aj naďalej obozretní, chrániť preventívne seba aj ostatných, najmä v práci, na verejnosti v uzavretých priestranstvách či pri cestovaní vo verejnej doprave. Nezabúdajme na zvýšené dodržiavania hygienických zásad a chráňme si dýchacie cesty, nosme kvalitné zdravotnícke rúška na tvár a nezabúdajme na ekológiu a používajme opätovne použiteľné a prateľné rúška. Je to to najmenej, čo môžeme spraviť.

Norsk nb