Celoplošné testovanie - buďte opatrní, aby ste sa neocitli v ohnisku nákazy

Celoplošné testovanie je správny krok. Prečo?

Vláda SR spolu Ústredným krízovým štábom rozhodli o celoslovenskom plošnom testovaní obyvateľstva na COVID-19, aby sa spomalilo šírenie vírusu. Čo je potrebné spraviť, aby toto rozhodnutie sa ukázalo ako správne?

Minister zdravotníctva SR, p. Marek Krajčí hovorí o celoplošnom testovaní ako o projekte, ktorý nám pomôže dostať z „ulíc“ veľký počet infekčných ľudí, čo spomalí šírenie. 

Táto myšlienka je dobrá, no na druhej strane je potrebné nie len povedať A, ale povedať aj B, aby bol výsledok tohto bezprecedentného a organizátorsky náročného projektu bol uspokojivý.


Treba sa z nášho pohľadu zamerať na to, aby sa urobila dostatočná osveta, aby na testovanie prišlo čo najviac ľudí. Tí, čo neprídu by mali byť na základe zákonných možností sledovaní, napríklad cez GPS signál mobilných operátorov, že neporušili karanténu. Zároveň, keďže antigénové testy zachytávajú tých, u ktorých je infekcia na silnejšej úrovni, je dôležité, aby aj tí, čo sa nechali otestovať, zostali izolovaní, minimálne aspoň 5 dní. Ak by sa počas tejto doby u nich prejavili príznaky, je potrebné vykonať presnejší PCR test.

Okrem samotného testovania je potrebné okamžite zaviesť kontroly na hraniciach a vstup povoliť na naše územie povoliť iba osobám s negatívnym testom nie starším ako 12 hodín.

Takýmto spôsobom dostaneme boj s pandémiou opäť pod kontrolu a hlavne budeme si môcť dovoliť žiť s miernejšími opatreniami, ako tými, ktorým čelíme dnes.

Nezabudnite prísť na testovanie dostatočne chránený, majte kvalitné rúško na tvár a zoberte si so sebou aj dezinfekciu na ruky.

Norsk nb