Rakúsko plánuje plošné testovanie s využitím antigénových testov.

Sú antigénové testy spoľahlivé?

Rakúsko plánuje ku koncu lockdownu, ktorý je predbežne naplánovaný do 6. decembra, plošne otestovať obyvateľstvo krajiny. Inšpiráciu k tomu získalo práve na Slovensku. Túto správu oznámil v nedeľu rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Navrhuje, aby sa po skončení prísneho lockdownu od 7. decembra začali otvárať najskôr školy, obchody a postupne zmierňovať aj ostatné opatrenia. Ako prvé by testovaniu podrobili učiteľov otváraných škôl a pokračovali by masívnym testovaním obyvateľstva,  pre prežitie  čo najbezpečnejších vianočných sviatkov.

Rakúska vláda zaručuje zrýchlené testovanie, ktoré by nemalo trvať dlhšie ako 48hodín.

Antigénové testy budú využívané u symptomatických osobách, v nemocniciach, v školách, v opatrovateľských domovoch, ale aj u domácich a všeobecných lekároch.

Antigénové testy nebudú však nahrádzať testy PCR. 

Aký je rozdiel medzi PCR a Antigénovými testami?

Doba trvania výsledku antigénových testoch je odhadovaná zhruba na 15minút, čo je podstatne rýchlejšie ako pri PCR, kde sa na výsledok čaká niekoľko hodín.

Odoberanie vzorky sa vykonáva rovnakým spôsobom a to výterom z nosohltana.

Antigénové testy pátrajú po bielkovine, ktorá vírus obaľuje, naopak PCR testy vo vzorke stanovujú RNA vírusu. To robí PCR testy oveľa spoľahlivejšie, keďže antigénové testy závisia od koncentrácie vírusu vo vzorke.

Na základe toho, najspoľahlivejšími testami aj naďalej zostávajú PCR testy. Na miestach ako nemocnice alebo domov sociálnych služieb, kde sa vyžaduje rýchly test napr. pri prijatí pacienta sa preferujú antigénové testy.

Organizácia WHO, na základe doterajších skúseností s antigénovými testami na iné respiračné ochorenia (ako je napríklad chrípka), odhaduje citlivosť antigénových testov používaných v praxi na 34 až 80 percent.

Aj keď sa situácia na Slovensku pomaly zlepšuje, nesmieme aj naďalej zabúdať na našu ochranu a ochranu našich blízkych. Najlepším spôsobom ochrany sú kvalitné rúška s filtrom.

Prečo rúška na tvár s filtrom?

Rúška na tvár s filtrom obsahujú 3 vrstvy a sú vyhotovené z kvalitnej bavlny s možnosťou otvoru pre vklad extra filtračnej vložky, vďaka čomu bránia prechodu baktérii, vírusov a nečistôt do dýchacích ciest. Navyše vďaka extra filtračnej vložke z netkanej textílie stojí medzi Vami a vírusom (Covid 19) až 8 vrstiev filtračných vložiek.

Takéto rúška nájdete napríklad na našej stránke:

https://www.unitedhealth.sk/collections/beskyttende-munnbind

Jednorazové rúška vs rúška s filtrom

Hlavnou nevýhodou jednorazového rúška je, že chráni hlavne vaše okolie nie nositeľa rúška, ste teda nechránený. Účinnosť je možné vylepšiť zvýšenou priľnavosťou k tvári.

Rúško s filtrom naopak chráni ako majiteľa rúška, tak všetkých ostatných ktorí z nejakého dôvodu rúška nenosia alebo odmietajú nosiť. Takéto rúško je z hľadiska použiteľnosti univerzálne.

Obzvlášť myslíte na ochranu dýchacích ciest, ak plánujete cestu do zahraničia. Jednorazové rúška sú síce otázkou pár centov, ale ani zďaleka neposkytujú takú ochranu ako kvalitné rúška s filtrom.

Úprava zoznamu rizikových krajín:

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na vyhlášku, ktorá platí od 16. novembra.

  • Zo zoznamu menej rizikových krajín vypadli:

Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Dánsko, Írsko, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a Vatikán.

  • V zozname zostali krajiny :

Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland a Taiwan.

  • Režim výnimiek platný na hraniciach s Českou republikou sa za rovnakých podmienok bude uplatňovať aj na hraniciach s PoľskomMaďarskom a Rakúskom(napríklad študenti, tréningy športových klubov, poľnohospodári, umelecká činnosť a pod.)
  • Ruší sa antigénové testovanie na hranici s Ukrajinou
Informácia k pendlerom: Od pondelka pre nich platia pravidlá ako doteraz, to znamená, že pri prechode cez hranice sa nemusia preukazovať žiadnym testom, no musia mať potvrdenie o výkone práce, ktoré je možné nájsť vo vyhláške ÚVZ SR TU (str. 59).
Čeština cs