Počty pozitívne testovaných sú nádejné. Zostaňme však ostražití a nepodľahnime eufórií predčasne!

Otváranie hraníc a uvoľňovanie opatrení pred COVID-19

Posledné týždne vidíme pokles počtu nakazených s novým koronavírusom COVID-19 takmer v celej Európe. Tento vývoj nám umožňuje urýchliť návrat do normálnu a žiť čím skôr bežným a zaužívaným spôsobom. Bude všetko ako pred vypuknutím pandémie?

Odpoveď je, že v mnohých prípadoch naše bežné fungovanie, najmä čo sa týka práce a cestovania zmení a budeme sa musieť prispôsobiť určitým obmedzeniam pri nedávno úplne bežných a zaužívaných aktivitách.

Hovoriť o víťazstve a porazení korona krízy je veľmi predčasné. Nasvedčujú tomu najmä 2 aspekty.

Prvým je, že epicentrá nákazy sú v Európe už pomaly na ústupe, avšak vo svete sa objavili nové ohniská. Či už v Rusku, ktoré je k nám veľmi blízko alebo Južnej Amerike, v ktorej k dnešnému dňu evidujú už viac ako pol milióna pozitívne testovaných, nehovoriac o USA, kde je už nakazených viac ako jeden a pol milióna ľudí a suverénne najviac obetí, takmer viac ako 90 tisíc.

Druhým hľadiskom sú jednotlivé vlny, ktoré sa spomínajú najmä v súvislosti s otváraním hraníc a uvoľňovaním reštriktívnych opatrení. Žial negatívnym príkladom sa aktuálne javí či už Juhoafrická republika alebo India, ktoré takmer po troch mesiacoch, odkedy zaevidovali prvý prípad nákazy zaznamenali rekordné nárasty počtu pozitívne testovaných. Pričom posledné týždne nasvedčovali, že šírenie vírusu majú plne pod kontrolou.

To, že sa uvoľňujú opatrenia je určite pozitívna správa predovšetkým pre návrat k bežnému životu. Avšak aby sme sa netešili predčasne, je potrebné byť aj naďalej obozretní, chrániť preventívne seba aj ostatných, najmä v práci, na verejnosti v uzavretých priestranstvách či pri cestovaní vo verejnej doprave. Nezabúdajme na zvýšené dodržiavania hygienických zásad a chráňme si dýchacie cesty. Je to to najmenej, čo môžeme spraviť.

Čeština cs