Obyčajné ochranné rúška už nemusia byť účinné voči novému typu koronavírusu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pri prezentácii o aktuálnej situácii vyhlásil, že ľuďom odporúča nosiť respirátory namiesto rúšok. Naznačil, že rúška nemusia byť účinné voči novému variantu koronavírusu z Veľkej Británie.

Dokonca povedal, že ak nazbierajú dostatok relevantných dát a dôkazov o tejto hypotéze, môže sa nosenie respirátorov alebo rúšok s podobným stupňom ochrany stať na niektorých miestach povinnosťou. Takéto opatrenia už zaviedlo aj Rakúsko.

Od 25. januára budú môcť ľudia v Rakúsku vstúpiť do potravín, lekární, čerpacích staníc a cestovať hromadnou dopravou len s respirátorom FFP2.

Kancelár Sebastian Kurz potvrdil, že za týmto opatrením je strach z anglickej mutácie vírusu.

Respirátory majú však jednu zásadnú chybu, chránia síce svojho nositeľa, ale nedokážu zabrániť časticiam vírusu preniknúť von. Z dôvodu, že je ich ochrana jednosmerná, bol predaj respirátorov FFP2 a FFP3 zákonom obmedzený. Zákon 69/2020 podpísaný prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou platí na území SR od 6.4.2020.

Ako sa teda účinne chrániť pred koronavírusom, ktoré rúška naozaj spĺňajú najvyššie ochranné štandardy?

 

Rúška, ktoré vás naozaj ochránia

Pán doktor Vladimír Mego sa vo svojom videu podrobne venuje správnemu výberu ochranných rúšok, pričom rozoberá jeho kvalitu, cenu a stupeň ochrany.

  • chirurgické rúško
  • látkové rúško
  • rúško z netkanej textílie s certifikátom FFP2
  • rúško z textílie s obsahom strieborných vlákien,
  • rúško s certifikáciou FFP3,
  • bavlnené rúško MeWe s certifikátom, trojvrstvové, s výmenným ochranným filtrom, ktorý má ďalších 5 vrstiev

Pozrite si, ako dopadol veľký test týchto rúšok a ktoré z nich vyhralo.

 

Ochranné rúška MeWe

Hlavnou úlohou kvalitného rúška je chrániť jeho nositeľa. Preto je u rúška najdôležitejšia kvalita použitých materiálov, ergonomický tvar a priľnavosť na tvár.

Počet vrstiev je takisto dôležitý. Čím viac kvalitných vrstiev vás chráni, tým viac sa znižuje riziko prieniku baktérií cez rúško. Naše odporúčanie je minimálne 5 vrstiev ochrany tváre.

Takúto ochranu môžete dosiahnuť s našimi rúškami značky MeWe, základ tvorí kvalitné 3-vrstvové bavlnené rúško s možnosťou otvoru pre vklad extra filtračnej vložky, ktorá obsahuje ďalších 5 vrstiev.

Dokopy bráni prechodu vírusu až osem vrstiev ochrany a vy ste tak účinne chránený.

filtracne vlozky, filtračné vložky

Ponuku rúšok MeWe si viete prezrieť TU.

 

Prečo zdravotnícke, jednorazové rúška nestačia?

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že žiadna relevantná štúdia nedokázala, že rúško je dostatočnou ochranou pred nakazením novou mutáciou. Podľa neho ani tak skoro odpoveď mať nebudeme.

„Rúško samo o sebe perfektne nefunguje ani pri starom kmeni. Stále je istý počet častíc vírusu, ktoré cez rúško prejdú. Zmysel rúška je v tom, že zachytí dostatočný počet častíc, aby ste sa nenakazili. Človek sa nenakazí jednou časticou ani dvomi. Do tela sa musí dostať istý počet častíc, aby sa začala v tele infekcia. Keď sa stretnete s nejakým človekom a máte rúško, nemali by ste sa nakaziť. Keď ste na covidovom oddelení v nemocnici, ste vystavený takému vysokému počtu častíc, že sa môžete nakaziť aj s rúškom. Koľko častíc je potrebných, aby vznikla infekcia pri novej mutácii koronavírusu, ešte nevieme. Preto nevieme povedať, či toto množstvo je rúško schopné zachytiť,“ vysvetľuje Pavelka.

Keďže nepoznáme presné špecifiká nového typu koronavírusu, musíme rozlišovať kvalitu a hlavne účinnosť ponúkaných rúšok. Rúška MeWe nechránia len vaše okolie, ale vďaka zabudovanému filtru neprepúšťajú spätne častice vírusu s účinnosťou až 95%. Chráňme si to najdôležitejšie čo máme, naše zdravie.

Čeština cs