Neúčinné respirátory KN95

Slovenské eshopy sú plné respirátorov s označením KN95 s ochranou FFP2.

Predajcovia ich ponúkajú lacno a ľudia ich vo veľkom nakupujú veriac, že sa nimi lepšie ochránia pred koronavírusom.

Pravdou však je, že tento na prvý pohľad účinný respirátor neprešiel európskym schvaľovacím procesom. Tieto výrobky tak poskytujú oveľa nižšiu ochranu, než je sľubované a to aj napriek veľmi podobnému vizuálu s respirátormi FFP2.

Pravé FFP2 respirátory sú tvarom robustnejšie a všetky prešli testom na záchyt veľmi malých kvapiek parafínu. Tie v teste zastupujú kvapaliny ako napr. aerosól s mikroorganizmami.

Čínska norma KN95 však test záchytu parafínu nerieši, preto ich jednoduchá konštrukcia respirátorov nie je účinná pri zachytávaní látok vrátane kvapôčok aerosólu s vírusom. 

Neúčinná kostra KN95

Ďalším bodom neúčinnosti KN95 je ich netesnosť na väčšine európskych tvári.

Je to spôsobené neprispôsobeným nastavením priľnavosti respirátorov, ktoré boli testované na dobrovoľníkoch z Ázijskej krajiny a pre Európanov teda z hľadiska ergonomiky nie sú vhodné. Treba podotknúť, že aj štrbina s priemerom desatiny milimetra je pre vírusové kvapôčky skvelou príležitosťou na prienik do dýchacích ciest.

Nové mutácie vírusu Covid-19

Na začiatku pandémie sa nepredpokladalo, že by koronavírus mohol mutovať.

V súčasnosti sa tieto teórie vyvracajú. Predstaviteľa britskej vlády, ktorý je poverený distribúciou vakcín, Nadhim Zahawi uviedol, že na celom svete sa už objavilo približne 4000 variantov vírusu, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19.

Je prirodzené, že vírusy mutujú. Keď vírus vytvára svoje nové kópie, dochádza k menším genetickým zmenám aby prosperoval a rozširoval sa. Nie všetky mutácie sú dôležité, niektoré môžu byť naopak škodlivé pre vírus, ale niektoré môžu spôsobiť, že vírus bude infekčnejší a celkovo oveľa nebezpečnejší pre hostiteľa.

Slabá účinnosť vakcíny AstraZeneca

Najhoršia predpoveď o účinnosti vakcín sa čiastočne potvrdila. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je z 90% neúčinná voči Juhoafrickej mutácií vírusu Covid-19. JAR preto pozastavila plán očkovania pre zdravotnícky personál v prvej línii proti koronavírusu s vakcínou spoločnosti AstraZeneca. Vírus používa mutáciu N501Y  spike proteínu na získanie vstupu do buniek tela.

Ak si chcete prečítať viac o najnovšej mutácii Covid-19, prečítajte si náš blog o Juhoafrickom variante koronavírusu. 

Nevýhody respirátorov

Respirátory neposkytujú potrebnú filtráciu vydychovaného vzduchu a tým spadajú do kategórie menej účinných ochranných pomôcok. Je veľmi dôležité, aby sa ľudia chránili aj navzájom a preto je nosenie respirátorov nedostatočné.

Na ochranu zdravia je ideálne také rúško, ktoré spätne neprepúšťa častice baktérií vírusov alebo iných nečistôt do veľkosti minimálne 0.1 mm.

V našej ponuke nájdete najkvalitnejšie rúška z netkanej textílie s 5+3 vrstvami, ktoré disponujú filtrom s aktívnym uhlím a kvalitou FFP2. Rúško si viete ergonomicky prispôsobiť vašej tvári aj ušiam, aby vás vďaka priľnavosti dokonale chránilo. Najväčšou výhodou je ich ekologickosť a znovu použiteľnosť.

Preto ich nemusíte vyhadzovať, stačí vybrať vložku a jednoducho ich oprať pričom samotné rúško nestratí žiadnu zo svojich vlastností.
Čeština cs