September je mesiac otvárania škôl a vracania sa z dovoleniek. Ako sa ochrániť pred komunitným šírením COVID-19?

Z nášho pohľadu opatrenia vlády, ktoré zaviedli pre spomalenie šírenia nákazy COVID-19 sa javia ako dobré a efektívne, no napriek tomu je potrebné zamyslieť sa, ako boj s pandémiou nového koronavírusu ešte zefektívniť.

Po tom, čo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí ostro kritizoval tzv. super šíriteľov, očakávali by sme, že sa zavedie väčšia forma kontroly pohybu osôb, ktoré sa buď vrátili z rizikovej krajiny a mohlo by ísť i tzv. importovanú nákazu alebo prípady, kedy sa nakazená osoba dostala do styku s väčším počtom ľudí. Z médii čítame, že dohľadávanie týchto osôb je veľmi namáhavé a častokrát zdĺhavé. Preto je na mieste inšpirovať sa a osvojiť si best practices zo štátov, kde dlhodobo majú šírenie vírusu pod kontrolou, resp. ak vznikol problém, dostali ho rýchlo pod kontrolu, ako je napr. Južná Korea.

Čudujeme sa, že najlacnejšia a najefektívnejšia forma ochrany pred šírením, ktorou bezpochybne je nosenie ochranného rúška na tvár ešte stále nie je v kontaktne min. 2 osôb povinná. Áno, je to žiaľ obmedzujúce, avšak tu ide o oprávnený záujem spoločnosti a čím skôr budeme disciplinovaní, tým menej ľudí sa nakazí a prípadne aj zomrie. Dôležité je, že stále nevieme, ako veľmi koronavírus ovplyvní, resp. poškodí fungovanie vyliečených pacientov, preto ho vôbec netreba brať na ľahkú váhu.

Ako ďalej vieme predísť tzv. komunitnému šíreniu? aké udalosti nám či už u nás alebo v zahraničí ukazujú, že sú najviac rizikové? Sú to bez pochyby aktivity, ktoré sú indoor. Ideme do ročného obdobia, kedy väčšina aktivít bude indoor, preto je dôležité zamyslieť sa nad nutnosťou ich realizácie a na týchto aktivitách by sa mali vykonávať hygienické kontroly čo najintenzívnejšie. Určite je dôležité najmä pre ekonomiku štátu i ľudí, aby sme nenarúšali jednotlivé biznisy. Preto je podľa nás dôležité, robiť opatrenia cielene a takisto aj finančnú pomoc následne poskytovať cielene. Takto dokážeme čo najmenej obmedzovať a čo najtargetnejšie pomáhať.

Nosenie ochranného rúška na tvár je to najjednoduchšie, čo môžete pre seba is svoje okolie spraviť.

English en