Rozmýšľate, kam ísť na dovolenku? Viete, ktoré krajiny sú aktuálne bezpečné?

Kde dovolenkovať počas pandémie COVID-19 a ako sa tam bezpečne dostať?

V dnešnom blogu sme si pre Vás pripravili pár tipov, ako dovolenkovať počas pandémie COVID-19 a čo najmenej sa pritom obmedzovať.

Tak ako tomu pri rozhodovaní býva, aj tu platí dvakrát meraj a raz strihaj. V tomto prípade máme na mysli výber miesta, resp. štátu, kde je situácia ohľadom šírenia korona vírusu čo najviac pod kontrolou.

Ešte skôr, ako si povieme, ktoré štáty aktuálne dianie najlepšie zvládajú, treba si povedať, ako sa na dovolenku chcete prepraviť. Lietadlom, autom, či vlakom? Epidemiológovia radia, ak máte možnosti, zvoľte si radšej individuálnu dopravu pred hromadnou. Dôvody asi netreba rozpisovať. Ak vlastné auto nemáte, viete si ho dnes už za pár desiatok eur prenajať. Môžeme Vám odporučiť napríklad osobnú dobrú skúsenosť so spoločnosťou AVIS, kde sme dostali dezinfikované nové a veľmi dobré vybavené auto na 8 dní za necelých 200 eur.

Ďalší aspekt, ktorý treba zvážiť je, ak pôjdete autom, ktoré krajiny prichádzajú vzhľadom na diaľku ako možné. Budete brať do úvahy, že nechcete precestovať viac ako 12 hodín autom. V takom prípade sú to štáty ako Taliansko, Slovinsko či Chorvátsko. Z uvedených krajín vzhľadom na aktuálny vývoj vyzerá najbezpečnejšie z pohľadu šírenia COVID-19 Slovinsko, nakoľko Taliansko donedávna bolo epicentrom celej Europy a stále sa tam tak môže nachádzať množstvo aktívnych a nezachytených prípadov. Na druhej strane, veľmi dobre sa vyvíjala situácia v Chorvástku, avšak za posledné dni to tam vyzerá na začiatok druhej vlny šírenia nákazy, pretože zaznamenali rekordné nárasty počtu infikovaných. Najlepšia situácia je tak aktuálne v Slovinsku. Ak by ste si vedeli predstaviť dovolenku bez mora, najbezpečnejšou krajinou, kde Vám veľmi silno odporúčame dovolenkovať je práve naša krajina, Slovensko, kde stále máme z pohľadu pribudajúcich čísel nakazených ľudí jedno z najlepších postavení v Európe.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, nezabúdajte, že prevencia je najdôležitejšia, dávajte si na seba pozor, rešpektujte svoje okolie a noste ochranné pomôcky.

English en