Ako dlho budeme musieť nosiť ochranné rúška?

 

Šírenie nákazy novým korona vírusom COVID-19 sa darí v Európe postupne dostávať pod kontrolu. Deje sa tak najmä vďaka disciplíne ľudí, dodržiavaniu prísnych hygienických zásad a tvrdým reštriktívnym opatreniam zo strany európskych vlád.

Dokedy však budeme musieť nosiť na tvári ochranné rúško?

Postupne predpokladáme, že sa bude prevencia uvoľňovať s ohľadom na klesajúce riziko šírenia nákazy. Na to však je potrebné minimalizovať riziko vystavenia sa nákaze.

Kde je riziko, že "to chytíme", keď počty nakazených sa vyvíjajú tak pozitívne?

Slovensko nie je ostrovom vo svete. Vďaka globalizácii a najmä projektu Európskej únie a Schengenu, je pohyb osôb takmer nelimitovaný. Napriek tomu, že počty novo nakazených pacientov v Európe vyzerajú byť stabilizované, vo svete sa objavili nové ohniská nákazy v podobe Ruska, enormne zasiahnutým USA a rýchlo rastúcim počtom v Latinskej Amerike, predovšetkým v Brazílii.

Vzhľadom na to, že sa vírus rozšíril do celého sveta a nie všade je rovnako zodpovedný prístup ľudí ako u nás, predpokladáme, že rúška, minimálne na miestach verejnej dopravy a pri cestovaní do zahraničia, bude potrebné nosiť minimálne do konca roka 2020.

Aerolínie ako Lufthansa už avizovali ochranné rúško na tvár ako povinnosť pre cestujúcich na palube ich lietadiel.

Nedávno sa Igor Matovič, premiér SR, vyjadril, že cit. "...rúško bude našou súčasťou, kým túto vojnu nevyhráme!"

Zostáva nám len dúfať, že čo najskôr sa svet vráti do "normálneho" režimu. Avšak s určitosťou môžeme povedať že v horizonte roka či dvoch bude v rámci celosvetovej prepravy ľudí hygiena a hygienické opatrenia vysokou prioritou, preto každý z nás musí byť zodpovedný.

"Nosením rúška, ja chránim teba a ty chrániš mňa."

 

English en